Integracja z pakietem biurowym LibreOffice OnLine*
*tylko w trybie licencji, wersja beta-rozwojowa w testach
LibreOffice OnLine (LOOL) oraz LibreOffice Virtual Edition
HEUTHES opracował integrację systemu LibreOffice OnLine (LOOL) z modułem DMS/Workflow systemu ISOF. Nowemu rozwiązaniu firma HEUTHES nadała nazwę LibreOffice Virtual Edition.
LOOL to specjalna wersja pakietu biurowego LibreOffice, umożliwiająca dostęp do niego poprzez przeglądarkę WWW, przy użyciu HTML5 i JavaScript. Pakiet jest instalowany w serwerze centralnym ISOF, dzięki czemu nie jest konieczna instalacja dodatkowego oprogramowania na stacji roboczej użytkownika, wystarczy przeglądarka www.
Realizowane funkcje
Dotychczas w modułach DMS/Workflow był dostępny edytor pracujący w przeglądarce i umożliwiający edycję plików tekstowych i html. Dzięki LOOL jest możliwość edycji różnorodnych formatów, na czele z Microsoft Office i LibreOffice. Obecnie LOOL pozwala na tworzenie i edycję wszystkich formatów dostępnych w LibreOffice oraz edycję zarówno tekstów, jak i arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji pakietu Microsoft Office. Możliwe jest drukowanie, zapisywanie plików w wybranej ścieżce drzewa dokumentów oraz zapis w formacie PDF, opatrywanie pieczęcią cyfrową i wysłanie dokumentu e-mailem, a także dodawanie komentarzy, szczególnie użyteczne przy pracy grupowej.
Obsługiwane formaty plików
Dzięki LOOL możliwa jest praca w przeglądarce z poniższymi typami dokumentów:
Dokumenty tekstowe:
- LibreOffice Writer;
- Microsoft Word;
Arkusze kalkulacyjne:
- LibreOffice Calc;
- Microsoft Excel;
Prezentacje:
- LibreOffice Impress;
- Microsoft PowerPoint;
Rysunki:
- LibreOffice Draw.
Dalszy rozwój LOOL
W drugim etapie rozwoju HEUTHES planuje wprowadzenie porównywania plików i wersji pliku oraz obsługę szablonów wydruków i szablonów formularzy. Możliwe będzie również generowanie niektórych raportów systemu ISOF bezpośrednio do formatu Microsoft Excel/LibreOffice. Trzeci etap obejmie wdrożenie rozwiązania LOOL w systemach bankowych HEUTHES.
Innowacyjne rozwiązanie
ISOF jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce i na świecie systemem ERP/DMS/CRM zintegrowanym z oprogramowaniem LibreOffice OnLine.
Pieczęć cyfrowa
Dokumenty w LOOL, po przekształceniu do formatu PDF mogą być podpisane i zabezpieczone za pomocą pieczęci cyfrowej, która w odróżnieniu od podpisu cyfrowego, może być w firmie przypisana do wielu osób. Pieczęć zapewnia nienaruszalność treści i dat oraz niezaprzeczalność pochodzenia pliku. Tym samym dokumenty elektroniczne mogą być traktowane równorzędnie w stosunku do dokumentów papierowych opieczętowanych tradycyjną metodą.
Podpisywanie dokumentów pieczęcią cyfrową wykonuje się w bezpieczny i wygodny dla użytkownika sposób na serwerze systemu, bez udziału jego stacji roboczej. Weryfikowanie pieczęci jest możliwe wprost w ISOF-Workflow po wybraniu odpowiedniej funkcji z menu. Dzięki temu niekoniecznie trzeba to robić na lokalnej stacji roboczej po otwarciu dokumentu w przeglądarce Acrobat Reader, która zawiera takie mechanizmy.
Możliwość przetestowania rozwiązania LOOL
Udostępniony kod źródłowego oprogramowania LibreOffice nie jest jeszcze stabilny, wobec czego firma HEUTHES zdecydowała się poczekać z finalnym wdrożeniem tego rozwiązania do komercyjnej wersji systemu ISOF, dostępnej dla wszystkich klientów. Nowy mechanizm LOOL można jednakże przetestować na demonstracyjnej wersji ISOF po zgłoszeniu takiej potrzeby.
Zobacz pracę w LOOL na żywo
Pracę w systemie można zobaczyć na filmie w formacie html5 dostępnym poniżej: LibreOffice OnLine.
Korzyści
- Edycja plików pakietów biurowych w oknie przeglądarki bez konieczności instalowania oprogramowania na lokalnych stacjach roboczych pracowników przyczynia się do przyśpieszenia pracy dzięki edycji w miejscu.
- Moduł DMS systemu ISOF zapewnia dostęp do dokumentów w dowolnym miejscu i czasie, a system LOOL dodaje obszerne funkcje korekcji, edycji i komentowania nawet dużych dokumentów.
- Wszyscy użytkownicy korzystają z tej samej wersji systemu biurowego co zapewnia poprawność wymiany informacji.
- Praca grupowa dzięki LOOL i ISOF nabiera nowego tempa. Łącznie składa się to na obniżenie kosztów przetwarzania dokumentów i przybliża ideę biura bez papieru.
Zapytaj o więcej szczegółów! Wyślij zapytanie ›